ΠΑΣας στηνΚρήτη

Με εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην Super League o ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας με 2-0 του ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ».

Διοργάνωση: Super League

Αγωνιστική: 30η

Αγώνας: ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα

Γήπεδο: «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης»

Η εικόνα της αναμέτρησης:

Μπορεί το παιχνίδι του ΟΦΗ με τον ΠΑΣ Γιάννινα να ήταν το πλέον αδιάφορο της αγωνιστικής, όμως η κόντρα ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε παρελθόν και αυτό από μόνο του έκανε πολύ εδνιαφέρον το παιχνίδι. Όμως στο πρώτο μέρος η ποιότητα του αγώνα ήταν χαμηλή, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, δίχως ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Οι κρητικοί είχαν μια μικρή υπεροχή στα πρώτα 45 λεπτά, όμως δεν κατάφεραν να την μετουσιώσουν σε κάποιο τέρμα, με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει ως την ανάπαυλα. Στην επανάληψη όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε αποφασισμένος να κλείσει με νίκη την χρονιά και τα κατάφερε.

Αρχικά ο Τζάνης στο 63’ εκμεταλλεύτηκε την εκπληκτική πάσα του Γεωργίου και νίκησε τον Σαχσανίδη για το 0-1, ενώ στο 72’ ο Βίλα έκανε το 0-2 με ένα… «περίεργο» γκολ, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ, κανείς δεν βρήκε την μπάλα αυτή έφτασε στον άσο του ΠΑΣ, ο οποίος χωρίς να το καταλάβει βρήκε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 0-2. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι ποδοσφαιριστές του Άγγελου Αναστασιάδη έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο την χρονιά για τους ίδιους.