Ικανοποιημένοι και οι δύο!

Φωτογραφίες από τον αγώνα εδώ
ΠΑΣ Γιάννινα και Πανιώνιος μοιράστηκαν βαθμούς μετά τη «λευκή» ισοπαλία στους Ζωσιμάδες κι έμειναν ικανοποιημένοι με βάση την εικόνα τους. Με δέκα οι «κυανέρυθροι» λόγω της αποβολής του Όμο.

Υπεροχή ο ΠΑΣ, έμεινε το μηδέν

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να παίρνει σταδιακά την κατοχή και να προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ και τον Πανιώνιο να ανεβαίνει περισσότερο από το 30′ και μετά.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Κεϊτά να στέλνει την μπάλα άουτ από κοντά με κεφαλιά, ύστερα από την εκτέλεση φάουλ του Μπεσέρα, ενώ στο 24′ ο Μπακαγιόκο δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα στο γύρισμα του Γεωργίου στην προσπάθειά του για τακουνάκι.

Ένα σουτ του Λίλα δεν ανησύχησε τον Ελευθερόπουλο στο 30′ κι έκτοτε οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να βγαίνουν περισσότερες φορές στην επίθεση. Μάλιστα, θέλησαν να απειλήσουν στο 32′, αλλά το σουτ του Ριέρα ήταν κακό, ενώ είχαν δύο καλές ευκαιρίες μέσα σε δύο λεπτά.

Στο 36′ ο Σιόβας έπιασε την κεφαλιά, με τον Κώτσιο να διώχνει την μπάλα πριν πέσει ο Κηπουρός να αποκρούσει, και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ριέρα έβγαλε ωραία μπαλιά στον Κούτσι, ο οποίος έστειλε με προβολή την μπάλα άουτ.

Με δέκα ο Πανιώνιος

Μια κεφαλιά του Μπακαγιόκο στο 38′ κόντραρε και κατέληξε κόρνερ και δύο λεπτά αργότερα ο Πανιώνιος έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Κεϊτά έκανε την προβολή στον Όμο και αυτός εμφανώς εκνευρισμένος τον κλότσησε. Ο διαιτητής Ζαχαριάδης το είδε και τον απέβαλε. Ωστόσο, περαιτέρω φάση δεν σημειώθηκε και το μηδέν έμεινε στους Ζωσιμάδες.

Καλύτερος ο ΠΑΣ, έλειψαν οι φάσεις

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν, επίσης, την υπεροχή και θέλησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως δεν τα κατάφεραν, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να κλείνουν καλά τους δρόμους προς την εστία του Ελευθερόπουλου, με τις φάσεις να απουσιάζουν.

Εξαίρεση αποτέλεσε ένα σουτ του Μπεσέρα στο 50′ και οι δύο αξιόλογες ευκαιρίες του Πανιωνίου να πετύχουν το γκολ, το οποίο θα τους έδινε τη νίκη έτσι όπως κύλησε το παιχνίδι. Στο 62′ ο Κβιρκβέλια εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Σιόβα, αυτος έκανε το πλασέ από κοντά, όμως ο Τζημόπουλος τον πρόλαβε κι έδιωξε εκ νέου σε κόρνερ.

Ένα σουτ του Βάντερσον στο 74′ δεν είχε τύχη και στο 87′ πάλι ο Σιόβας έχασε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, αφού η προβολή του μετά τη λανθασμένη κεφαλιά του Κώτσιου προς τα πίσω, κατέληξε στην αγκαλιά του Κηπουρού. Τελευταία φάση στο ματς ήταν το σουτ του Μαμαντού Μπαγκαγιόκο, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΣ, στο 90′, η οποία πέρασε δίπλα από το τέρμα του Ελευθερόπουλου.

Man of the match: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Τσότσαλιτς, ο οποίος βοήθησε πολύ στον αμυντικό τομέα «καθαρίζοντας» πολλές φάσεις.

Αδύναμος κρίκος: Οι επιθετικοί των δυο ομάδων, αφού δεν βρήκαν δίχτυα, με συνέπεια να μείνει το 0-0. Ειδικά οι Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο και Σίτο Ριέρα κινήθηκαν σε… ρηχά νερά.

Στο ύψος του: Ο Μαμαντού Μπαγκαγιόκο, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΣ και είχε και μία ευκαιρία με σουτ στο 90′.

Η γκάφα: Την έκανε ο Σουλεϊμάν Όμο στο 40′, όταν κλότσησε τον Κεϊτά, με συνέπεια να αποβληθεί και να αφήσει τον Πανιώνιο με δέκα παίκτες. Ωστόσο, δεν στοίχισε στους «κυανέρυθρους».

Το στραγάλι: Ο Ζαχαριάδης είχε σχετικά εύκολο έργο, έβγαλε όπου χρειάστηκε την κίτρινη κάρτα και απέβαλε σωστά τον Όμο.

Το ταμείο του Gazzetta: Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό, συνέχισε έτσι, όμως το θέαμα ήταν κακό, ειδικά στο δεύτερο μέρος, μια και δεν είχε να προσφέρει κάτι. Γκολ δεν μπήκε από τις δύο ομάδες και το 0-0 ίσως ήταν αναμενόμενο από το 65′ και μετά! Έτσι, ΠΑΣ και Πανιώνιος μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας και παρέμειναν ψηλά στη βαθμολογία.

Συνθέσεις ομάδων

ΠΑΣ Γιάννινα (Στεφάν Ντεμόλ): Κηπουρός, Μπουζίντ, Κώτσιος, Βάντερσον, Κεϊτά (64′ Μπαγκαγιόκο), Τζημόπουλος, Λίλα, Ντε Βινσέντι, Γεωργίου (81′ Τζάνης), Μπεσέρα (64′ Ζαϊρί), Μπακαγιόκο.

Πανιώνιος (Τάκης Λεμονής): Ελευθερόπουλος, Κβιρκβέλια, Όμο, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης (65′ Σάμαρης), Σιόβας, Τσότσαλιτς, Πετκάκης, Ρόκας, Κούτσι (90’+1′ Αυλωνίτης), Ριέρα (83′ Σκέμπρι).